Jakoby, vlastně, čili, prostě, jako, no, hm, inu, že ano, abych tak řekl, ehm, jaksi, tedy, normálně, prakticky, řeknu vám, ale také hrubší výrazy, jako například vole, patří mezi nejčastější slovní parazity. Slovní parazita, slovní vata, vycpávková slova nebo slovní výplň, jsou jen různé varianty označení jednoho samého jevu – nepříjemných slov a zvuků, které se nám nutkavě derou na jazyk, přestože nejsou pro význam dané věty nezbytné. Patří k nejčastějším chybám verbální komunikace a rétorickým zlozvykům a při prezentaci působí rušivě.
Pokud si přejete odstranit tento rétorický zlozvyk a vylepšit svoje verbální komunikační dovednosti, řiďte se následujícími kroky.
- Prvním krokem je uvědomění si svého problému. Dokud si svých parazitních výrazů nejste vědomi, nemůžete s nimi nic udělat. Můžete poprosit přátele, aby si vás během prezentace kriticky poslechli, případně se můžete sami nahrát.
- Následně si sepište seznam všech vycpávkových slov, která používáte.
- Slovních parazit se nezbavíte okamžitě, důležité ale je uvědomovat si je. Postupně se vám začne dařit jejich počet snižovat.
- Pomůže vám, pokud si k nežádoucím slovíčkům vypěstujete averzi. Negativní postoj vám podvědomě pomůže se těmto nežádoucím slovíčkům vyhýbat.
- Cílovou situací je okamžik, kdy si parazitní slovíčka uvědomíte ještě předtím, než je vyslovíte.
Problémy s parazitními slovíčky se netýkají pouze prezentací a veřejných vystoupení, ale zahrnují také běžné a každodenní komunikační situace. Naučte se proto svůj mluvený projev kriticky poslouchat.
Uvědomte si také skutečnost, že vycpávková slova používaná při prezentaci a veřejném vystoupení pomáhají mluvčímu získat čas na formulaci další myšlenky. Efektivní příprava a pauzy v řeči vám mohou pomoci zbavit se nežádoucích slovní vaty. Namísto mluvení se zkuste na chvilku odmlčet nebo například napít se ze sklenice s vodou, získáte tak čas „nadechnout se“ nejen vy, ale i vaši posluchači.