1 obrázek vydá za 1000 slov

Řešíte složitý problém? Nedaří se Vám najít správný postup, který povede k jeho řešení? Zkuste si vytvořit myšlenkovou mapu.

Princip tvoření myšlenkových map

Myšlenkové (někdy též mentální) mapy jsou nástrojem k rozvoji myšlení, kreativity a paměti. V tomto článku se podíváme na princip vytváření myšlenkových map dle pravidel jejich tvůrce Tonyho Buzana.

Již z podstaty a účelu map lze předpokládat, že základní principy jejich vytváření budou jednoduché a srozumitelné – aneb v jednoduchosti je síla.

  1. myslenkova-mapa-p-mDo středu papíru zakreslíme klíčový objekt, tzv. centrální obrázek. Pokud plánujeme například zmapovat naše úvahy a rozhodování o cíli budoucí dovolené, umístíme do středu mapy obrázek slunečníku na pláži nebo drinku s paraplíčkem apod.
  2. Z centrálního obrázku potom vycházejí hlavní témata a z nich pokračují vzdálenější motivy.
  3. Obrázky používáme i uvnitř myšlenkové mapy a některé z nich kreslíme prostorově. Zapojujeme tím do práce další smysly. Slovy Tonyho Buzana: „Jeden obrázek vydá za tisíc slov.“
  4. Organizujte mapu v prostoru, přičemž hranice papíru není hranicí Vašich možností ani Vaší myšlenkové mapy.
  5. Jednotlivé klíčové pojmy jsou asociační podněty, které Vám umožňují vybavit si celkovou informaci. Proto kreslete, vybarvujte, dodávejte mapám třetí rozměr, propojujte, hierarchizujte, kategorizujte, kódujte, odvažte se a asociujte! Měňte styly písma, linií a obrázků.
  6. Popisky pište kapitálkami, aby text byl přehledný a snadno zapamatovatelný.
  7. Vytvořte si svůj vlastní styl tvorby myšlenkových map.
  8. K mapám se vracejte – kvůli jejich doplnění a zapamatování.

Pokud se chcete o myšlenkových mapách dozvědět více, přihlaste se k nám do kurzů. Více informací o jednotlivých kurzech najdete na našich webových stránkách. Další podrobnosti Vám rádi poskytneme na tel. číslech 775 583 697, 605 403 895 nebo na e-mailové adrese: info@sluzbyapodnikani.cz